0216 456 50 55

BİZİ ARAYIN

Zirkonyum Kronlar

12/04/2018

 

Zirkonyum kronlar

Zirkonyum nedir ?

Zirkonyum ( ZrO2)  Zirkonyum dioksit bileşenine sahip beyaz bir metaldir. Diş hekimliğinde metal destekli porselenlere alternatif olarak geliştirilmiştir. Işık geçirgenliği sayesinde doğal diş görünümüne çok yakın sonuçlar alınabilmesinin yanı sıra doku dostu bir bileşen olması vesilesiyle diş etinde renklenme boyama yapmamakta ve diş eti çekilmesine sebebiyet vermemektedir.

Zirkonyum  kronların kullanım endikasyonları (kullanım alanları) nelerdir ?

  1. Diş çekimi sonrasında gerek fonksiyonel gerekse estetik eksikliğin giderilmesinde
  2. İmplant üstü protez olarak
  3. Çekim sonrası dişlerin çekim boşluğuna olan hareketlerini önlemek için ( çekim boşluğunun yanındaki dişlerin boşluğa devrilmesi, dişler arasında boşluklar oluşması, karşı çenedeki dişin çekim boşluğuna uzaması vb. )
  4. Ön dişlerdeki çapraşıklığın giderilmesinde hasta ortodonti ( tel tedavisi ) istemiyorsa veya ortodontik yollarla çapraşıklığın giderilmesi mümkün olmayacaksa
  5. Beyazlatma işlemi ile yeterince beyazlık sağlanamıyorsa
  6. Tek taraflı çiğneme alışkanlıklarında hastanın diğer tarafını kapanışa getirmek isteniyorsa
  7. Kanal tedavisi sonrası dişte aşırı madde kaybı varsa
  8. Diastema(dişler arasında boşluklar ) varlığında
  9. Mine çatlakları kırıkları ve gelişim sırasında antibiyotik, flor lekeleri varlığında
  10. Metal alerjisi olanlarda

Zirkonyum kronlar nasıl uygulanır?

Zirkonyum kronlar dişte anestezi altında bir miktar tıraşlama yapıldıktan sonra diş etlerinizin sağlığı yerindeyse o seans değilse diş etiniz sağlığına kavuştuktan sonra silikon ölçülerle veya cad-cam yöntemiyle ölçüler alınıp laboratuvara gönderilir.

Laboratuvardan gelen zirkonyum çekirdek alt yapı prova edilir ve diş eti uyumu değerlendirilir. Bir sonraki seans bitmiş halde zirkonyum dişlerinizin provası edilir. Estetik açıdan ve oklüzyon bakımından değerlendirmeleri yapılıp son kez cilalanmak üzere laboratuvara gönderilir ve gelen diş tıraşlanan dişler üzerine yapıştırılır. Yaklaşık olarak 10 -15 gün sürebilecek bir işlemdir. Bu işlemler sırasında hastaya geçici dişler uygulanır ve bu geçici dişler hem hastanın estetik ihtiyacını karşılayacak hem de kesimler dolaylısıyla oluşabilecek hassasiyet ihtimalini elimine edebilecek kalitededirler.

Kesim işlemleri lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için hastada herhangi bir ağrı yaratmamaktadır. Sonrasında hastaya takılan geçiciler de soğuk sıcak hassasiyetinin önüne geçmektedir. Zirkonyumun ısı yalıtımı metal dişlerden daha az olduğu için yapıştırıldıktan sonra da ısı iletimi minimal olacaktır ve hastanın dişine kanal tedavisi gereksinimi doğmayacaktır.

Zirkonyum kronların bir diğer avantajı ise cad-cam sistemi ile bilgisayar üzerinde tasarlandıkları için minimal hata payı ile yapılabiliyor olmalarıdır.