0216 456 50 55

BİZİ ARAYIN

Lingual Ortodonti -Şeffaf Plaklar

23/12/2019

Lingual Ortodonti -Şeffaf Plaklar ile ortodontik tedaviniz  dışarıdan belli olmadan, sosyal yaşamınız etkilenmeden yürütülür.

Lingual Ortodonti

Lingual ortodontide braket ve teller dişlerin arka tarafına uygulandığı için ortodontideki en estetik tedavi alternatifidir. Lingual ortodonti tedavisinde en iyi sonuçları elde edebilmek için kişiye özel olarak üretilen braket ve ark tellerinin kullanılması önemlidir. Bu şekilde yapılan uygulamalarla tıpkı labial braketler gibi başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

 

 

Şeffaf Plaklar

Şeffaf plak tedavilerinde hastalardan alınan ölçüler özel tarayıcılar ile bilgisayar ortamına aktarılarak dişlerin üç boyutlu modellemesi yapılır. Daha sonra bu modeller üzerindeki dişler özel bir bilgisayar yazılımı yardımı ile hareket ettirilerek bir tedavi öngörüsü oluşturulur. Tedaviyi yapacak hekim bu öngörüde istediği değişiklikleri yaptıktan sonra 3D yazıcılar yardımı ile her diş hareketi safhası için plastik modeller oluşturulur ve dişleri hareket ettirecek şeffaf plaklar üretilir.

Hastalar bu plakları belirli aralıklarla (1-2 hafta)değiştirerek diş hareketinin devamlılığını sağlar. Plakların sadece yemeklerde çıkarılarak onun dışında günde 22 saat takılması gerekmektedir.

Şeffaf plaklarla tedavide doğu vaka seçimi çok önemlidir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birçok vaka için kullanılabilir hale gelse de hekimin sistemin sınırlarını bilmesi ve tel tedavilerinden farklı olan tedavi mekaniklerini doğru şekilde kullanması gerekmektedir. Tellerin kullanıldığı tedavilere göre en önemli avantajı ağız hijyeninin kolaylıkla sağlanıyor  olması ve yeme içme konusunda herhangi bir kısıtlama yaratmamasıdır.