0216 456 50 55

BİZİ ARAYIN

Dişçi korkusu-Dişçi fobisi

05/01/2018

Dişçi Korkusu-Dişçi Fobisi

Pek çok insan farklı farklı korkularla yaşarlar. Korku içgüdüsel bir histir. Tehdit ve tehlike algılandığında ortaya çıkar. Çağlar boyudur yaşadığımız korkular neticesinde kendimizi korumuş, gerektiğinde savunmuş ve  hayatta kalmışızdır. Bu noktada korku gerekli dozda yaşandığında doğal bir savunma mekanizmasıdır.

Ancak fobi de durum daha farklıdır. Fobiler günlük yaşantımızı olumsuz etkiler, dişçi fobisi ise sağlığımızı tehdit eder.

Uçak korkusu yaşayan birey uçağa binmekten kaçınır. Kısa sürede katedeceği mesafeleri uçağa binmeyerek uzatır. Seyahat planlarını erteler. Köpek korkusu yaşıyorsa köpeklerden mümkün olduğunca uzak durur. Veya karanlık korkusu tüm ışıklar açılarak kısmen çözümlenir. Ancak sağlık söz konusu olduğunda durum daha farklıdır. Ertelediğimiz her sorun bize daha büyük bir sorun olarak dönecektir. Zamanında basit bir dolgu ile çözülebilecek bir çürük büyüyerek kayıp bir dişe sebep olabilecektir. Bu sebeple dişçi korkusu mutlaka üstesinden gelinmesi gereken bir sorundur. Gerekiyorsa profesyonel yardım alınmalıdır.

Bizim bu noktada önerilerimiz ;

*Korkunun kaynağı araştırılmalıdır. Bu noktada özellikle belirtmek isteriz ki bazı korkular öğrenilir. Dişçi korkusu da bunlardan biridir. Yemeğini yemeyen çocuğunuzu ‘’Yemezsen seni dişçiye götürürüm  , iğne yapar ’’ derseniz doğal olarak çocuğun kafasında korkunç bir imaj belirir. Büyüme çağındaki çocuğunuza yaklaşımınız onun ilerleyen yaşlardaki davranışlarını etkileyecektir. Lütfen gerekli duyarlılığı gösteriniz. Eğer siz dişçiden korkuyorsanız bunu ona belli etmeyiniz. İlk dişçi randevusu varsın sadece ziyaret amaçlı olsun.

*Dişçi korkunuz varsa bunu diş hekiminizle paylaşın. Eğer sizi tam olarak korkutan şeyi keşfedebilirsek size yardımcı olabiliriz. Tedavi sırasında kullanılan aletlerin çıkardığı sesler sizi rahatsız ediyorsa müzik dinleterek bu sesleri duymanızı engelleyebiliriz. Tedavi sırasında önceden belirleyeceğimiz işaretlerle bize mola vermek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hijyenle ilgili korkularınızı size kullandığımız aletlerin dezenfekte edilmesi sürecini anlatarak yenebiliriz. Tedavi sürecinde canınızın yanacağını düşünüyorsanız alternatif anestezi yolları hakkında bilgi verebiliriz.

*Çoğu zaman korkular ve endişeler bilgi eksikliğindendir. Nasıl bir tedavi olacağını , size tam olarak ne yapılacağını bilemiyor ve endişe duyuyorsanız , size adım adım süreci anlatır , endişelerinizi gideririz. Unutmayın ki tedaviyi ertelemek size fayda sağlamayacaktır.

 

Posted in Genel by atadis | Tags: , ,